V okviru Skupnostnih programov za mlade delujejo naslednji socialno-varstveni programi:
CONA Fužine
Program Cona Fužine je preventivni program, ki deluje že vrsto let v okviru Centra za socialno delo Ljubljana Moste Polje.
Naše poslanstvo je izvajanje skrbi in organizacija podpore mladostnikom iz ljubljanskega področja Moste Polje, ki živijo v revščini, oziroma so na kakršen koli način izključeni. Ti otroci in mladostniki prihajajo iz socialno in ekonomsko ogroženih družin in se spoprijemajo z vedenjskimi, čustvenimi in učnimi težavami ter stiskami.
Podatki
Ime programa: CONA Fužine
Naslov programa in poštna številka: Preglov trg 15, 1000 Ljubljana
Odgovorna oseba: Marjetka Čermelj
Kontaktna oseba: Mateja Burnar
Telefon: 01 5400 850
Fax: 5206 445
Gsm: 040 666 320
Spletni naslov: http://www.csd-ljmostepolje.si/
Naslov e-pošte: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
Opis:
Program Cona Fužine je preventivni program, ki deluje že vrsto let v okviru Centra za socialno delo Ljubljana Moste Polje. Naše poslanstvo je izvajanje skrbi in organizacija podpore mladostnikom iz ljubljanskega področja Moste Polje, ki živijo v revščini, oziroma so na kakršen koli način izključeni. Ti otroci in mladostniki prihajajo iz socialno in ekonomsko ogroženih družin in se spoprijemajo z vedenjskimi, čustvenimi in učnimi težavami ter stiskami.
Cilji:
- spreminjanje odnosov med izvajalci služb, ki nudijo pomoč uporabnikom, ter med uporabniki samimi, ter tako pomagati k učinkovitejšemu razreševanju psiho-socialnih težav in stisk
- preventivno delo z mladimi na področju Fužin in okolice
- podpora in vključevanje socialno depriviligiranih otrok in mladostnikov v socialno okolje
- izboljšanje učnih in delovnih navad mladostnikov
- reorganizacija obstoječe oz oblikovanje nove socialne mreže
- izboljšanje kakovosti preživljanja prostega časa otrok in mladostnikov
- razvijanje spretnosti medsebojnega komuniciranja in izboljšanje medosebnih odnosov (učenje socialnih spretnosti, učenje ustreznejših načinov reševanja konfliktov in stisk, učenje nenasilne komunikacije, učenje enakopravnih odnosov med spoloma, učenje sprejemanja različnosti, učenje življenja v multikulturnem okolju, pomoč pri reševanju konfliktnih situacij mladostnika v ožjem oz. širšem družbenem okolju, izboljšanje samopodobe otroka oz. mladostnika
- spodbujanje sodelovanja staršev z mladostniki in zanje pomembnimi institucijami
- pomoč družinam mladostnikov
- učenje novih, ustreznejših oblik vedenja (ki omogočajo izboljšanje življenjske situacije, razreševanje spornih vprašanj, spremembo življenjskega stila, reševanje konfliktov v odnosih)
Ciljna populacija:
Ciljna populacija našega programa so otroci in mladostniki, ki živijo ali se šolajo na območju krajevne pristojnosti Centra za socialno delo Ljubljana Moste - Polje in potrebujejo intenzivno, kontinuirano psiho-socialno pomoč, ter njihove družine.
Izvajalci dejavnosti:
- strokovni delavci,
- pogodbeni delavci,
- osebe zaposlene preko javnih del,
- prostovoljci in
- drugi.
CONA Most
Že od leta 1991 delujemo v okviru Centra za socialno delo Ljubljana Moste - Polje kot eden izmed Skupnostnih programov.
Tu smo zato, da pomagamo mladim in njihovim družinam pri premagovanju težav v času odraščanja.
Podatki
Ime programa: CONA Most
Naslov programa in poštna številka: Zaloška 69, SI- 1000 Ljubljana
Fax: 01/ 587 34 44
Gsm: 040 161 010
Spletni naslov: http://www.csd-ljmostepolje.si/most/kaj-se-pri-nas-dogaja.aspx
Naslov e-pošte: Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.
Opis:
Opis programa: Že od leta 1991 delujemo v okviru Centra za socialno delo Ljubljana Moste - Polje kot eden izmed Skupnostnih programov. Tu smo zato, da pomagamo mladim in njihovim družinam pri premagovanju težav v času odraščanja.
Osnovne dejavnosti: Letovanje, zimovanje, tridnevni tabori preživetja, enodnevni izleti, pikniki, vsakodnevne skupinske aktivnosti (socialne delavnice, učenje komunikacije, ustvarjalne delavnice, kulturno-izobraževalne dejavnosti, sprostitvene in športne aktivnosti, družabne igre), neformalno druženje, individualni razgovori (svetovanje, informranje, načrtovanje...), učna pomoč, delo z družino…
Spremljevalne dejavnosti: Povezovanje z organizacijami (oz. s posamezniki), ki delujejo na področju dela z otroci, mladostniki in družinami v občini Ljubljana, povezovanje s Preventivnim programi za mlade Slovenije v katerega so vključeni CSD-ji v Ljubljani (pet enot), ČMC Zalog, MC Velenje in MKC Medvode, , EVS projekti, mladinske pobude, seminarji itd.
Cilji:
Osnovni cilji in delovanje programa so usmerjeni na populacijo mladih in njihove družine. Večina mladostnikov vključenih v program se sooča s socialnimi stiskami in težavami, ki se kažejo na različne načine: ekonomska stiska, težave v odraščanju, izpad iz šolskega sistema, brezposelnost, nerešeno stanovanjsko vprašanje, etnične manjšine ali pa jim je bil izrečen ukrep na podlagi zakonskih pooblastil ... Delo temelji predvsem na preventivni dejavnosti (da se težave ne razrastejo v smeri delikventnih ravnanj), a tudi terapevtski (ko je potrebno odpraviti možnosti za nova delikventna ravnanja s spremembo vzorcev delovanja …).
Ciljna populacija:
Najpogostejši uporabniki našega programa so otroci in mladostniki, ki se soočajo s socialnimi stiskami in težavami (ekonomska stiska, težave v odraščanju, težave z različnimi vrstami odvisnosti, brezposelnost, nerešeno stanovanjsko vprašanje, etnične manjšine, izrečeni ukrepi na podlagi zakonskih pooblastil …).
CONA Korak
Program Korak je dnevni center za starejše mladostnike s težavami v odraščanju.
Je del Skupnostnih programov za mlade Centra za socialno delo Ljubljana Moste Polje.Sodelavci kontinuirano intenzivno vodimo, spremljamo in obravnavamo mladostnike in njihove starše. Naš cilj je strukturna in funkcionalna reorganizacija socialne mreže oziroma sodelovanje pri oblikovanju ali vzpostavitvi nove socialne mreže.
V Program Korak so vključeni starejši mladostniki, ki zaradi težav v odraščanju doživljajo različne psiho-socialne stiske, ki so velikokrat povezane s preteklo izkušnjo eksperimentiranja z drogami ali pa zaradi njihove slabše socialno-ekonomske situacije. Vsebina našega dela temelji na vsakodnevnem neformalnem druženju, pogovorih, učenju, kontinuiranem tedenskemu izvajanju delavnic (socialnih, ustvarjalnih) in športnih aktivnosti (Kvihtarn'ca, nogomet, namizni tenis, družabne igre), izletih in taborih.
Namen teh dejavnosti je preventivno delovanje, strukturiranje prostega časa, suport ob doživljanju stisk, reševanje težav, učenje socialnih veščin, krepitev moči, spreminjanje vzorcev vedenj, utrjevanje socialnih vezi ter organizacija oz. reorganizacija socialne mreže.