PPMS - Preventivni programi za mlade Slovenije
Sekcija PPMS je nacionalna multidisciplinarna mreža strokovnih delavk in delavcev, ki združuje predstavnike vladnih in nevladnih organizacij na področju socialnega varstva in mladinskega dela.
Organizacije, vključene v sekcijo, izvajajo preventivne programe ter programe podpore in pomoči otrokom in mladostnikom prikrajšanih za primerno družinsko življenje ter s težavami v odraščanju.
Mreža PPMS je bila ustanovljena leta 2002 na pobudo takratnega centra za socialno delo Ljubljana Moste-Polje s prvotnim namenom združevati programe, ki so delovali v sklopu takratnih centrov za socialno delo v MOL.
Zaradi potrebe po usklajevanju standardov in normativov dela, kot tudi zaradi potrebe po dvigovanju nivoja kakovosti svojega dela, se je kmalu začela širiti v druge slovenske regije in vključevati dnevne in mladinske centre z drugačnimi pravnimi statusi, kot tudi druge organizacije, ki so izvajale preventivne programe za to ciljno populacijo v okviru socialnega varstva. Tako so del mreže postale tudi nevladne organizacije ter občinski in javni zavodi izven mesta Ljubljana.
Poslanstvo sekcije PPMS je:
- dvig in poenotenje kvalitete storitev na področju preventivnih programov za otroke in mladostnike, ki imajo težave pri odraščanju ali so prikrajšani za primerno družinsko življenje,
- usklajevanje organizacij za izvajanje skupnih nalog in doseganja skupnih ciljev,
- izmenjava izkušenj, strokovno izpopolnjevanje in izobraževanje tako zaposlenih v programih, kot tudi drugih zainteresiranih delavcev na področju socialnega in zdravstvenega varstva ter vzgoje in izobraževanja na področju preventive,
- zastopanje skupnih interesov članov sekcije v strokovni in širši javnosti in sodelovanje v socialnem dialogu oziroma vplivanje na oblikovanje in sprejemanje politik na področju preventive v okviru sistema socialnega varstva.
Namen in cilji delovanja sekcije so:
- povezovanje in koordiniranje članic zaradi uresničevanja skupnih nalog in ciljev,
- zastopanje ter aktivno sodelovanje v socialnem dialogu,
- zastopanje skupnih interesov na področju dela z otroki in mladostniki;
- prizadevanje za vključitev staršev in družin v preventivno delo namenjeno otrokom in mladostnikom,
- skrb za kontinuirano izobraževanje in usposabljanje delavcev na področju preventive kot strokovnega področja dela v okviru sistema socialnega varstva in tudi drugih za to področje zainteresiranih strokovnih delavcev,
- priprava predlogov, pobud in ukrepov za razvoj stroke ter aktivno sodelovanje pri spreminjanju zakonodaje in strateških dokumentov, ki vplivajo na področje preventivnega dela z otroki in mladostniki v okviru sistema socialnega varstva.
Sekcija pri uresničevanju svojega poslanstva, namena in ciljev sodeluje z ministrstvom, pristojnim za socialno varstvo, Inštitutom RS za socialno varstvo, Socialno zbornico Slovenije in drugimi strokov-nimi institucijami in relevantnimi deležniki tako pri nas kot tudi v EU skupnosti in širše.
V okviru sekcije trenutno deluje 16 vladnih in nevladnih organizacij.
NASLOVI IN KONTAKTI